WSF logo

Cosmonaut Groups

Air Force Group 1
(7 March 1960)

I.Anikeyev  P.Belyayev  V.Bondarenko  V.Bykovsky  V.Filatyev  Y.Gagarin  V.Gorbatko  A.Kartashov  Y.Khrunov  V.Komarov  A.Leonov  G.Nelyubov  A.Nikolayev  P.Popovich  M.Rafikov  G.Shonin  G.Titov  V.Varlamov  B.Volynov  D.Zaikin 


Female Group 1
(12 March 1962)

T.Kuznetsova  V.Ponomaryova  I.Solovyova  V.Tereshkova  Z.Yerkina 


Air Force Group 2
(10 January 1963)

Y.Artyukhin  E.Buinovski  G.Dobrovolsky  L.Dyomin  A.Filipchenko  A.Gubarev  V.Gulyayev  P.Kolodin  E.Kugno  A.Kuklin  A.Matinchenko  V.Shatalov  L.Vorobyov  A.Voronov  V.Zholobov 


Air Force Group 2 Supplemental
(25 January 1964)

G.Beregovoi 


Voskhod Group
(26 May 1964)

V.Benderov  K.Feoktistov  G.Katys  V.Lazarev  B.Polyakov  A.Sorokin  B.Yegorov 


Journalist Group
(1 June 1965)

Y.Golovanov  Y.Letunov  M.Rebrov 


Voskhod Physician Group
(1 June 1965)

Y.Illyin  A.Kiselyov  Y.Senkevich 


Air Force Group 3
(28 October 1965)

B.Belousov  V.Degtyarov  A.Fyodorov  Y.Glazkov  V.Grishchenko  Y.Khludeyev  L.Kizim  P.Klimuk  G.Kolesnikov  A.Kramarenko  M.Lisun  A.Petrushenko  V.Preobrazhensky  V.Rozhdestvensky  G.Sarafanov  A.Sharafutdinov  V.Shcheglov  A.Skvortsov  E.Stepanov  V.Voloshin  O.Yakovlev  V.Zudov 


Energia Engineer Group 1
(23 May 1966)

S.Anokhin  V.Bugrov  G.Dogopolov  G.Grechko  V.Kubasov  O.Makarov  V.Volkov  A.Yeliseyev 


Energia Engineer Group 1 Supplemental
(31 January 1967)

N.Rukavishnikov  V.Sevastyanov 


Air Force Group 4
(7 May 1967)

V.Alekseyev  V.Beloborodov  M.Burdayev  S.Gaidukov  V.Isakov  V.Kovalyonok  V.Kozelsky  V.Lyakhov  Y.Malyshev  V.Pisarev  N.Porvatkin  M.Sologub 


Academy of Sciences Group
(22 May 1967)

M.Fathulin  R.Gulyayev  O.Kolomitsev  V.Yershov 


Energia Engineer Group 2
(27 May 1968)

V.Fartushny  V.Patsayev  V.Yazdovsky 


Air Force Group 5
(27 March 1970)

A.Berezovoi  A.Dedkov  V.Dzhanibekov  N.Fefelov  V.Illarianov  Y.Isaulov  V.Kozlov  L.Popov  Y.Romanenko 


Almaz Engineer Group 1
(22 March 1972)

V.Makrushin 


Energia Engineer Group 3
(22 March 1972)

B.Andreyev  V.Lebedev  Y.Ponomaryov 


IMBP Group 1
(22 March 1972)

G.Machinski  V.Polyakov  L.Smirenny 


Almaz Engineer Group 2
(27 March 1973)

D.Yuyukov 


Energia Engineer Group 4
(27 March 1973)

V.Aksyonov  A.Ivanchenkov  V.Ryumin  G.Strekalov 


Air Force Group 6
(23 August 1976)

L.Ivanov  L.Kadenyuk  N.Moskalenko  S.Protchenko  Y.Saley  A.Solovyov  V.Titov  V.Vasyutin  A.Volkov 


1976 Intercosmos Group
(25 November 1976)

M.Hermaszewski  Z.Jankowski  S.Jähn  E.Koellner  O.Pelczak  V.Remek 


Cardiologist Group
(1977)

O.Atkov 


1978 Intercosmos Group
(1 March 1978)

A.Aleksandrov  D.Dediu  B.Farkas  M.Ganzorig  J.Gurragcha  G.Ivanov  J.Lopez-Falcon  B.Magyari  D.Prunariu  A.Tamayo-Mendez 


Air Force Group 7
(23 May 1978)

N.Grekov  A.Viktorenko 


Buran Group
(3 August 1978)

O.Kononenko  A.Levchenko  A.Shchukin  R.Stankiavicius  I.Volk 


Almaz Engineer Group 3
(1 December 1978)

V.Gevorkyan  A.Grechanik  V.Khatulev  V.Romanov 


Buran Group 1
(1 December 1978)

I.Bachurin  A.Borodai  V.Chirkin  V.Mosolov  N.Sattarov  A.Sokovykh 


Energia Engineer Group 5
(1 December 1978)

A.Aleksandrov  A.Balandin  A.Laveykin  M.Manarov  V.Savinykh  A.Serebrov  V.Solovyov 


IMBP Group 2
(1 December 1978)

G.Arzamazov  A.Borodin  M.Potapov 


1979 Intercosmos Group
(1 April 1979)

T.Bui  T.Pham 


Energia Engineer Group 6
(1980)

N.Kuleshova  I.Pronina 


IMBP Group 3
(3 July 1980)

G.Amelkina  Y.Dobrokvashina  O.Klyushnikova  L.Pozharskaya  T.Zakharova 


Academy of Sciences Group 2
(30 July 1980)

I.Latysheva 


Female Group 2
(30 July 1980)

G.Amelkina  Y.Dobrokvashina  Y.Ivanova  O.Klyushnikova  N.Kuleshova  I.Latysheva  L.Pozharskaya  I.Pronina  S.Savitskaya  T.Zakharova 


MAP Group 1
(1981)

A.Levchenko  A.Shchukin  R.Stankiavicius  I.Volk 


International Group
(1982)

R.Malhotra  R.Sharma 


MAP Group 2
(9 March 1983)

U.Sultanov  M.Tolboyev 


Energia Engineer Group 7
(15 February 1984)

A.Kaleri  S.Yemelyanov 


MAP Group 3
(15 February 1984)

V.Zabolotski 


International Group
(1985)

M.Faris  M.Habib 


Buran Group 2
(2 September 1985)

V.Afanasyev  A.Artsebarsky  G.Manakov 


Energia Engineer Group 8
(2 September 1985)

S.Krikalyov  A.Zaitsev 


IMBP Group 4
(2 September 1985)

Y.Stepanov 


MAP Group 4
(2 September 1985)

Y.Sheffer  S.Tresvyatski 


International Group
(9 September 1986)

M.Tognini 


International Group
(1987)

K.Stoyanov 


Air Force Group 8
(26 March 1987)

V.Dezhurov  Y.Gidzenko  V.Korzun  Y.Malenchenko  V.Tsibliyev 


Energia Engineer Group 9
(26 March 1987)

S.Avdeyev 


Chkalov Group 1
(7 August 1987)

I.Bachurin  A.Borodai 


Air Force Group 9
(8 January 1988)

V.Afanasyev  A.Artsebarsky  G.Manakov 


International Group
(12 February 1988)

M.Masum  A.Mohmand 


Chkalov Group 2
(25 October 1988)

L.Kadenyuk 


Air Force Group 10
(25 January 1989)

S.Krichevsky  Y.Onufrienko  G.Padalka 


Buran Group 3
(25 January 1989)

A.Polonski  V.Tokarev  A.Yablontsev 


Energia Engineer Group 10
(25 January 1989)

N.Budarin  Y.Kondakova  A.Poleshchuk  Y.Usachyov 


IMBP Group 5
(25 January 1989)

V.Karashtin  V.Lukyanyuk  B.Morukov 


MAP Group 5
(22 March 1989)

Y.Prikhodko 


Air Force Group 11
(11 May 1990)

S.Sharipov  S.Vozovikov  S.Zalyotin 


Air Force Group 11 Supplemental
(11 May 1990)

T.Musabayev 


Buran Group 3 Supplemental
(11 May 1990)

V.Maksimenko  A.Puchkov  N.Pushenko 


Journalist Group
(11 May 1990)

A.Andryushkov  V.Baberdin  Y.Krikun  P.Mukhortov  S.Omelchenko  V.Sharov 


Zvezda Engineer Group
(11 May 1990)

V.Severin 


Kazakhstan Group
(21 January 1991)

T.Aubakirov 


Energia Engineer Group 11
(3 March 1992)

A.Lazutkin  S.Treschev  P.Vinogradov 


Chkalov Group 3
(8 April 1992)

A.Puchkov  A.Yablontsev 


Commercial Group
(1993)

P.Duque  A.Fuglesang  T.Reiter 


Chkalov Group 4
(30 January 1993)

V.Tokarev 


Energia Engineer Group 12
(1 April 1994)

N.Kyzhelnaya  M.Tyurin 


Chkalov Group 5
(1995)

N.Pushenko 


Air Force Group 11 Supplemental
(1996)

O.Kotov 


Ukraine Group
(1996)

N.Adamchuk  V.Meytarchan 


Energia Engineer Group 13
(9 February 1996)

K.Kozeyev  S.Revin 


International Group
(1997)

I.Bella  M.Fulier 


Khrunichev Engineer Group
(1 February 1997)

S.Moshchenko 


Air Force Group 12
(28 July 1997)

D.Kondratiyev  Y.Lonchakov  O.Moshkin  R.Romanenko  A.Skvortsov  M.Surayev  V.Tokarev  K.Valkov  S.Volkov 


Energia Engineer Group 14
(28 July 1997)

O.Skripochka  F.Yurchikhin 


Air Force Group 12 Supplemental
(15 September 1997)

Y.Baturin 


Air Force Group 12 Supplemental
(1998)

Y.Shargin 


International Group
(1 January 1998)

M.Babiak 


Energia Engineer Group 14 Supplemental
(28 February 1998)

N.Gromushkina  M.Korniyenko  V.Steklov 


Energia Engineer Group 14 Supplemental
(1999)

S.Kostenko 


Kazakhstan Group
(9 November 2002)

A.Aimbetov  M.Aymakhanov 


Air Force Group 13
(29 May 2003)

A.Ivanishin  A.Samokutyayev  A.Shkaplerov 


Energia Engineer Group 15
(29 May 2003)

O.Artemyev  A.Borisenko  M.Serov  Y.Tarelkin  S.Zhukov 


IMBP Group 6
(29 May 2003)

S.Ryazansky 


Air Force Group 14
(28 October 2006)

A.Misurkin  O.Novitskiy  A.Ovchinin  M.Ponomarev  S.Ryzhikov 


Energia Engineer Group 16
(28 October 2006)

E.Serova  N.Tikhonov 


Energia Engineer Group 17
(26 April 2010)

A.Babkin  S.Kud-Sverchkov 


Air Force Group 15
(12 October 2010)

A.Khomenchuk  D.Matveyev  S.Prokopyev 


Energia Engineer Group 18
(12 October 2010)

S.Morozov  I.Vagner 


Air Force Group 16
(8 October 2012)

O.Blinov  N.Chub  P.Dubrov  A.Fedyaev  I.Ignatov  A.Kikina  S.Korsakov  D.Petelin 

 


Page last modified: 09 September 2015 20:44:47.