WSF logo

List of Names by Country of Birth

Afghanistan

M.Masum    A.Mohmand   

Argentina

F.Calderio   

Armenia

V.Gevorkyan   

Australia

P.Chapman    N.Halik    P.Scully-Power    A.Thomas   

Austria

R.Furrer    C.Lothaller    A.Shchukin    F.Viehböck   

Azerbaijan

M.Manarov   

Belarus

A.Dedkov    V.Kovalyonok    O.Novitskiy   

Belgium

F.De Winne    D.Frimout    M.Merchez   

Brazil

M.Pontes   

Bulgaria

A.P.Aleksandrov    G.Ivanov    K.Stoyanov   

Cameroon

P.Baudry   

Canada

R.Bondar    G.Chamitoff    M.Garneau    C.Hadfield    J.Hansen    G.Laliberté    S.MacLean    M.McKay    K.Money    J.Payette    D.Saint-Jacques    R.Thirsk   
D.Williams   

China

W.Anders    Cai.X    Chen.D    Chen.Q    Deng.Q    Fei.J    Jing.H    Li.Q    Liu.B    Liu.W    Liu.Y    S.Lucid   
Nie.H    Pan.Z    Tang.H    T.Wang    Wang.Y    Wu.J    Yang.L    Ye.G    Zhai.Z    Zhang.L    Zhang.X    Zhao.C   

Costa Rica

F.Chang-Diaz   

Cuba

J.Lopez-Falcon    A.Tamayo-Mendez   

Czech Republic

O.Pelczak    V.Remek   

Denmark

A.Mogensen   

France

J.Chretien    J.Clervoy    L.Eyharts    J.Gasparini    C.Haignere    J.Haignere    F.Patat    T.Pesquet    B.Silve    M.Tognini    M.Viso   

Georgia

F.Yurchikhin   

Germany

G.Amelkina    R.Ewald    J.Favier    K.Flade    A.Gerst    S.Jähn    A.Khomenchuk    E.Koellner    M.Maurer    U.Merbold    E.Messerschmid    M.Ponomarev   
T.Reiter    H.Schlegel    G.Thiele    S.Thorne    H.Walpot    U.Walter   

Hungary

B.Farkas    B.Magyari    C.Simonyi   

Iceland

B.Tryggvason   

India

K.Chawla    R.Malhotra    R.Sharma   

Iran

A.Ansari   

Israel

I.Mayo    I.Ramon   

Italy

M.Cheli    M.Collins    S.Cristoforetti    U.Guidoni    F.Malerba    P.Nespoli    F.Ongaro    L.Parmitano    F.Rossitto    S.Santonico    R.Taccino    R.Vittori   

Japan

T.Akiyama    T.Doi    S.Furukawa    A.Hoshide    N.Kanai    R.Kikuchi    M.Mohri    C.Mukai    S.Noguchi    T.Onishi    S.Takamatsu    K.Wakata   
N.Yamazaki    K.Yui   

Kazakhstan

A.Aimbetov    T.Aubakirov    M.Aymakhanov    S.Kud-Sverchkov    Y.Lonchakov    T.Musabayev    V.Patsayev    D.Petelin    A.Polonski    V.Shatalov    V.Steklov    A.Viktorenko   
S.Vozovikov    S.Zhukov   

Kyrgyzstan

S.Korsakov    M.Rafikov    S.Sharipov   

Latvia

O.Artemyev    A.Kaleri    A.Solovyov   

Lithuania

R.Stankiavicius   

Malaysia

F.bin Kamaludin    F.bin Khaleed    S. Vanajah.S    Sheikh.M   

Mexico

R.Neri Vela   

Mongolia

M.Ganzorig    J.Gurragcha    Y.Senkevich   

Morocco

P.Perrin   

Netherlands

A.Kuipers    W.Ockels    L.van den Berg   

Panama

F.Leslie   

Peru

C.Noriega   

Poland

M.Hermaszewski    Z.Jankowski    A.Yablontsev   

Romania

C.Batalli-Cosmovici    D.Dediu    D.Prunariu   

Russia

V.Afanasyev    V.Aksyonov    A.Aleksandrov    V.Alekseyev    B.Andreyev    A.Andryushkov    I.Anikeyev    S.Anokhin    Y.Artyukhin    G.Arzamazov    O.Atkov    S.Avdeyev   
V.Baberdin    A.Babkin    A.Balandin    Y.Baturin    V.Beloborodov    B.Belousov    P.Belyayev    V.Benderov    G.Beregovoi    A.Berezovoi    O.Blinov    A.Borisenko   
A.Borodai    A.Borodin    N.Budarin    V.Bugrov    E.Buinovski    V.Bykovsky    V.Chirkin    N.Chub    V.Degtyarov    A.Demyanenko    V.Dezhurov    Y.Dobrokvashina   
G.Dogopolov    P.Dubrov    L.Dyomin    M.Fathulin    A.Fedyaev    N.Fefelov    K.Feoktistov    V.Filatyev    A.Filipchenko    A.Fyodorov    Y.Gagarin    S.Gaidukov   
Y.Glazkov    Y.Golovanov    V.Gorbatko    A.Grechanik    G.Grechko    N.Grekov    N.Gromushkina    A.Gubarev    R.Gulyayev    V.Gulyayev    V.Illarianov    Y.Illyin   
V.Isakov    Y.Isaulov    A.Ivanchenkov    A.Ivanishin    L.Ivanov    Y.Ivanova    V.Karashtin    A.Kartashov    G.Katys    V.Khatulev    Y.Khludeyev    Y.Khrunov   
A.Kikina    A.Kiselyov    P.Klimuk    O.Klyushnikova    G.Kolesnikov    O.Kolomitsev    V.Komarov    Y.Kondakova    D.Kondratiyev    O.Kononenko    M.Korniyenko    V.Korzun   
S.Kostenko    V.Kozelsky    K.Kozeyev    V.Kozlov    S.Krichevsky    S.Krikalyov    V.Kubasov    A.Kuklin    N.Kuleshova    T.Kuznetsova    N.Kyzhelnaya    I.Latysheva   
A.Laveykin    V.Lazarev    A.Lazutkin    V.Lebedev    A.Leonov    Y.Letunov    V.Lukyanyuk    G.Machinski    O.Makarov    V.Maksimenko    Y.Malenchenko    Y.Malyshev   
G.Manakov    A.Matinchenko    D.Matveyev    A.Misurkin    S.Morozov    B.Morukov    S.Moshchenko    O.Moshkin    N.Moskalenko    V.Mosolov    P.Mukhortov    A.Nikolayev   
S.Omelchenko    A.Ovchinin    G.Padalka    V.Pisarev    A.Poleshchuk    B.Polyakov    V.Polyakov    Y.Ponomaryov    V.Ponomaryova    N.Porvatkin    M.Potapov    L.Pozharskaya   
V.Preobrazhensky    S.Prokopyev    I.Pronina    S.Protchenko    A.Puchkov    N.Pushenko    M.Rebrov    S.Revin    R.Romanenko    Y.Romanenko    V.Romanov    V.Rozhdestvensky   
N.Rukavishnikov    S.Ryazansky    V.Ryumin    S.Ryzhikov    Y.Saley    A.Samokutyayev    G.Sarafanov    N.Sattarov    V.Savinykh    S.Savitskaya    A.Serebrov    M.Serov   
E.Serova    V.Sevastyanov    V.Severin    A.Sharafutdinov    Y.Shargin    V.Sharov    Y.Sheffer    O.Skripochka    A.A.Skvortsov    A.Skvortsov    L.Smirenny    A.Sokovykh   
M.Sologub    V.Solovyov    I.Solovyova    A.Sorokin    E.Stepanov    G.Strekalov    U.Sultanov    M.Surayev    Y.Tarelkin    V.Tereshkova    N.Tikhonov    G.Titov   
V.Titov    V.Tokarev    M.Tolboyev    S.Treschev    S.Tresvyatski    M.Tyurin    Y.Usachyov    I.Vagner    K.Valkov    V.Varlamov    P.Vinogradov    V.Volkov   
B.Volynov    L.Vorobyov    A.Voronov    O.Yakovlev    B.Yegorov    A.Yeliseyev    S.Yemelyanov    Z.Yerkina    V.Yershov    D.Yuyukov    V.Zabolotski    D.Zaikin   
A.Zaitsev    T.Zakharova    S.Zalyotin    V.Zudov   

Saudi Arabia

S.Al-Saud   

Slovakia

M.Babiak    I.Bella    M.Fuller   

South Africa

M.Melvill    M.Shuttleworth   

South Korea

Ko.S    Yi.S   

Spain

P.Duque    M.Lopez-Alegria    J.Sponable   

Sweden

C.Fuglesang   

Switzerland

R.Bruemmer    E.Dyson    C.Nicollier   

Syria

M.Faris    M.Habib   

Taiwan

K.Lindgren   

Tajikistan

Y.Prikhodko   

Turkmenistan

O.D.Kononenko   

Ukraine

N.Adamchuk    A.Artsebarsky    I.Bachurin    V.Bondarenko    M.Burdayev    G.Dobrovolsky    V.Fartushny    Y.Gidzenko    V.Grishchenko    I.Ignatov    L.Kadenyuk    L.Kizim   
P.Kolodin    O.Kotov    A.Kramarenko    Y.Krikun    E.Kugno    A.Levchenko    M.Lisun    V.Lyakhov    V.Meytarchan    G.Nelyubov    Y.Onufrienko    A.Petrushenko   
L.Popov    P.Popovich    V.Shcheglov    A.Shkaplerov    G.Shonin    Y.Stepanov    V.Tsibliyev    V.Vasyutin    I.Volk    A.Volkov    S.Volkov    V.Yazdovsky   
V.Zholobov   

United Kingdom

S.Brightman    C.Foale    R.Garriott    G.H.Johnson    J.Llewellyn    T.Mace    D.Mackay    N.Patrick    T.Peake    P.Sellers    H.Sharman   

United States

J.Abrahamson    J.Acaba    L.Acton    M.Adams    J.Adamson    T.Akers    E.Aldridge    E.Aldrin    A.Allen    J.Allen    M.Alsbury    S.Altman   
C.Anderson    M.Anderson    D.Antonelli    J.Apt    L.Archambault    J.Armor    N.Armstrong    R.Arnold    J.Ashby    S.Auñón-Chancellor    J.Bagian    E.Baker   
M.Baker    M.Barratt    B.Barrett    D.Barry    J.Bartoe    C.Bassett    A.Bean    R.Behnken    B.Binnie    J.Blaha    M.Bloomfield    G.Bluford   
K.Bobko    E.Boe    C.Bolden    M.Booen    F.Borman    S.Bowen    K.Bowersox    C.Brady    V.Brand    D.Brandenstein    R.Bresnik    W.Bridgeman   
R.Bridges    C.Brown    D.Brown    M.Brown    J.Buchli    J.Buckey    J.Bull    D.Burbank    D.Bursch    R.Cabana    Y.Cagle    T.Caldwell-Dyson   
C.Camarda    K.Cameron    D.Carey    M.Carpenter    G.Carr    J.Carretto    M.Carter    J.Casper    J.Cassada    F.Casserino    C.Cassidy    R.Cenker   
E.Cernan    R.Chaffee    L.Chiao    K.Chilton    L.Clark    M.Cleave    M.Clifford    M.Coats    K.Cockrell    C.Coleman    E.Collins    K.Colmer   
C.Conrad    L.Cooper    R.Covey    T.Creamer    J.Creighton    A.Crews    R.Crippen    R.Crombie    A.Crossfield    R.Crouch    F.Culbertson    R.Cunningham   
R.Curbeam    N.Currie    W.Dana    N.Davis    F.DeArmond    L.DeLucas    J.Detroye    B.Drew    B.Duffy    C.Duke    B.Dunbar    S.Durrance   
J.Dutton    J.Edwards    D.Eisele    A.England    J.Engle    J.Epps    R.Evans    J.Fabian    C.Ferguson    M.Fettman    A.Feustel    E.Fincke   
J.Finley    J.Fischer    A.Fisher    W.Fisher    K.Ford    M.Foreman    P.Forrester    M.Fossum    T.Freeman    S.Frick    C.Fullerton    F.Gaffney   
R.Garan    D.Gardner    G.Gardner    E.Garn    O.Garriott    C.Gemar    M.Gernhardt    E.Gibson    R.Gibson    E.Givens    J.Glenn    V.Glover   
L.Godwin    M.Good    H.Gordon    R.Gordon    D.Gorie    R.Grabe    D.Graveline    F.Gregory    W.Gregory    S.Griggs    V.Grissom    J.Grunsfeld   
S.Gutierrez    T.Hague    F.Haise    J.Halsell    K.Ham    M.Hamel    L.Hammond    G.Harbaugh    B.Harris    T.Hart    H.Hartsfield    C.Hatlelid   
F.Hauck    S.Hawley    S.Helms    K.Henize    T.Hennen    T.Henricks    J.Hernandez    R.Herres    J.Herrington    R.Hieb    T.Higbee    J.Higginbotham   
D.Hilmers    K.Hire    C.Hobaugh    J.Hoffman    L.Holder    D.Holmquest    M.Hopkins    S.Horowitz    M.Hughes-Fulford    D.Hurley    R.Husband    J.Irwin   
M.Ivins    L.James    G.Jarvis    M.Jemison    T.Jernigan    B.Jett    G.C.Johnson    C.Jones    T.Jones    D.Joseph    P.Kalogiannis    J.Kavandi   
J.Kelly    M.Kelly    S.Kelly    J.Kerwin    R.Kimbrough    I.Kincheloe    W.Knight    C.Koch    T.Kopra    K.Kregel    M.LaComb    R.Lawrence   
W.Lawrence    R.Lawyer    M.Lee    D.Leestma    W.Lenoir    B.Lichtenberg    D.Lind    S.Lindsey    J.Linenger    R.Linnehan    G.Linteris    P.Lockhart   
C.Loria    J.Lounge    J.Lousma    S.Love    J.Lovell    G.Low    E.Lu    M.Lydon    L.Macleay    S.Magnus    N.Mann    M.Mantz   
T.Marshburn    M.Massimino    R.Mastracchio    M.Masucci    T.Mattingly    K.McArthur    W.McArthur    S.McAuliffe    J.McBride    B.McCandless    A.McClain    W.McCool   
M.McCulley    J.McDivitt    J.McKay    D.McMonagle    R.McNair    C.Meade    J.Meir    B.Melnick    P.Melroy    L.Melvin    D.Metcalf-Lindenburger    F.Michel   
E.Mitchell    A.Morgan    B.Morgan    L.Morin    R.Mullane    F.Musgrave    S.Nagel    C.Nelson    G.Nelson    F.Neubeck    J.Newman    C.Nichols   
L.Nowak    K.Nyberg    B.O'Connor    B.O'Leary    E.Ochoa    R.Odle    W.Oefelein    J.Olivas    G.Olsen    E.Onizuka    S.Oswald    R.Overmyer   
W.Pailes    S.Parazynski    R.Parise    R.Parker    J.Pawelczyk    G.Payton    W.Persall    D.Peterson    F.Peterson    D.Pettit    J.Phillips    W.Pogue   
A.Poindexter    M.Polansky    C.Precourt    C.Puz    W.Readdy    K.Reightler    J.Reilly    G.Reisman    J.Resnik    P.Richards    R.Richards    S.Ride   
J.Rij    K.Roberts    P.Robertson    S.Robinson    R.Rogers    K.Rominger    S.Roosa    J.Ross    K.Rubins    M.Runco    R.Rushworth    A.Sacco   
R.Satcher    W.Schirra    P.Schlein    H.Schmitt    R.Schweickart    F.Scobee    D.Scott    W.Scott    R.Searfoss    M.Seddon    E.See    P.Sefchek   
R.Sega    D.Shane    B.Shaw    A.Shepard    W.Shepherd    L.Shriver    P.Siebold    D.Slayton    M.Smith    S.Smith    S.Spring    R.Springer   
T.Stafford    D.Staib    H.Stefanyshyn-Piper    R.Stewart    S.Still-Kilrain    N.Stott    M.Stucky    F.Sturckow    K.Sullivan    E.Sundberg    S.Swanson    J.Swigert   
D.Tani    J.Tanner    J.Taylor    N.Thagard    D.Thomas    M.Thompson    W.Thompson    K.Thornton    W.Thornton    P.Thuot    J.Tighe    S.Tingle   
D.Tito    T.Tittle    R.Truly    J.van Hoften    M.Vande Hei    C.Veach    D.Vidrine    T.Virts    J.Voss    J.E.Voss    R.Walheim    C.Walker   
D.Walker    J.Walker    S.Walker    C.Walz    J.Watterson    M.Weber    P.Weitz    J.Wetherbee    D.Wheelock    A.White    E.White    R.White   
P.Whitson    T.Wilcutt    C.Williams    D.E.Williams    J.Williams    S.Williams    B.Wilmore    S.Wilson    G.Wiseman    P.Wisoff    D.Wolf    J.Wood   
N.Woodward    A.Worden    K.Wright    G.Yeakel    J.Young    G.Zamka   

Uzbekistan

V.Dzhanibekov    V.Makrushin    V.Voloshin   

Vietnam

Bui.T    Pham.T    E.Trinh   

 


Page last modified: 09 September 2015 20:44:46.