WSF logo

Birth Years of Astronauts, Cosmonauts and Yuhangyuans

1910


S.Anokhin  


1918


W.Bridgeman  A.White  


1921


G.Beregovoi  A.Crossfield  J.Glenn  J.Walker  


1922


J.McKay  F.Peterson  


1923


W.Schirra  A.Shepard  


1924


V.Benderov  R.Rushworth  D.Slayton  R.White  J.Wood  


1925


P.Belyayev  M.Carpenter  H.Gordon  


1926


L.Dyomin  K.Feoktistov  V.Grissom  K.Henize  G.Katys  Y.Letunov  M.Thompson  


1927


L.Cooper  V.Komarov  A.Matinchenko  E.See  V.Shatalov  


1928


F.Borman  G.Dobrovolsky  A.Filipchenko  I.Kincheloe  V.Lazarev  J.Lovell  R.Rogers  V.Yershov  


1929


A.Crews  R.Gordon  W.Knight  J.McDivitt  A.Nikolayev  W.Thornton  


1930


M.Adams  E.Aldrin  N.Armstrong  Y.Artyukhin  B.Belousov  M.Collins  C.Conrad  W.Dana  D.Eisele  V.Filatyev  T.Freeman  O.Garriott  
E.Givens  J.Irwin  P.Kolodin  D.Lind  E.Mitchell  W.Pogue  P.Popovich  T.Stafford  J.Taylor  A.Voronov  E.White  V.Yazdovsky  
J.Young  


1931


C.Bassett  V.Brand  D.Graveline  G.Grechko  A.Gubarev  L.Macleay  M.Rebrov  A.Sorokin  J.Swigert  L.Vorobyov  


1932


A.Bean  M.Burdayev  G.Carr  R.Cunningham  V.Degtyarov  J.Engle  E.Garn  Y.Golovanov  R.Herres  A.Kartashov  J.Kerwin  A.Kuklin  
R.Lawyer  F.Neubeck  Y.Ponomaryov  N.Porvatkin  N.Rukavishnikov  D.Scott  L.Smirenny  P.Weitz  C.Williams  A.Worden  D.Zaikin  L.van den Berg  


1933


J.Abrahamson  V.Alekseyev  W.Anders  I.Anikeyev  V.Bugrov  R.Evans  F.Haise  H.Hartsfield  Y.Khrunov  J.Llewellyn  O.Makarov  V.Patsayev  
D.Peterson  V.Ponomaryova  M.Rafikov  S.Roosa  


1934


J.Bull  V.Bykovsky  E.Cernan  Y.Gagarin  V.Gorbatko  R.Gulyayev  A.Leonov  F.Michel  G.Nelyubov  V.Varlamov  B.Volynov  A.Yeliseyev  


1935


V.Aksyonov  R.Chaffee  P.Chapman  G.Dogopolov  C.Duke  J.Finley  A.Kiselyov  V.Kubasov  E.Kugno  R.Lawrence  M.Lisun  K.Money  
F.Musgrave  H.Schmitt  R.Schweickart  V.Sevastyanov  G.Shonin  G.Titov  V.Volkov  


1936


L.Acton  E.Buinovski  C.Fullerton  S.Gaidukov  E.Gibson  G.Kolesnikov  J.Lousma  T.Mattingly  R.Overmyer  R.Parker  M.Sologub  Y.Stepanov  


1937


J.Allen  K.Bobko  V.Bondarenko  R.Crippen  V.Gulyayev  Y.Illyin  Z.Jankowski  S.Jähn  G.Machinski  B.McCandless  Y.Senkevich  I.Solovyova  
E.Stepanov  V.Tereshkova  R.Truly  I.Volk  B.Yegorov  V.Zholobov  


1938


E.Aldridge  J.Chretien  V.Fartushny  O.Kononenko  B.Polyakov  


1939


V.Beloborodov  J.Fabian  M.Fathulin  Y.Glazkov  A.Grechanik  S.Griggs  D.Holmquest  V.Illarianov  E.Koellner  O.Kolomitsev  W.Lenoir  V.Preobrazhensky  
V.Rozhdestvensky  V.Ryumin  F.Scobee  A.Sharafutdinov  Z.Yerkina  


1940


B.Andreyev  R.Crouch  R.Furrer  V.Isakov  A.Ivanchenkov  G.Ivanov  Y.Khludeyev  V.Makrushin  M.Melvill  B.O'Leary  F.Rossitto  V.Savinykh  
V.Shcheglov  G.Strekalov  D.Tito  T.Wang  O.Yakovlev  


1941


A.Demyanenko  D.Frimout  A.Fyodorov  F.Gregory  F.Hauck  M.Hermaszewski  L.Kizim  T.Kuznetsova  A.Levchenko  V.Lyakhov  Y.Malyshev  U.Merbold  
V.Pisarev  N.Sattarov  D.Yuyukov  


1942


T.Akiyama  I.Bachurin  A.Berezovoi  J.Blaha  G.Bluford  D.Dediu  V.Dzhanibekov  A.England  V.Grishchenko  P.Klimuk  V.Kovalyonok  V.Kozelsky  
A.Kramarenko  V.Lebedev  C.Nelson  A.Petrushenko  V.Polyakov  G.Sarafanov  A.Skvortsov  R.Springer  R.Stewart  A.Tamayo-Mendez  V.Voloshin  D.Williams  
V.Zudov  


1943


A.Aleksandrov  C.Batalli-Cosmovici  D.Brandenstein  R.Bridges  J.Casper  J.Creighton  S.Durrance  C.Hatlelid  Y.Isaulov  S.Lucid  R.Malhotra  J.McBride  
M.McCulley  O.Pelczak  P.Schlein  N.Thagard  D.Vidrine  


1944


J.Bartoe  V.Chirkin  A.Dedkov  J.Hoffman  G.Jarvis  V.Mosolov  C.Nicollier  Y.Romanenko  P.Scully-Power  A.Serebrov  L.Shriver  A.Sokovykh  
S.Spring  R.Stankiavicius  C.Veach  D.Walker  J.van Hoften  


1945


R.Bondar  J.Buchli  N.Fefelov  R.Grabe  M.Hughes-Fulford  V.Kozlov  E.Messerschmid  R.Mullane  G.Olsen  L.Popov  B.Shaw  M.Smith  
E.Sundberg  B.Tryggvason  


1946


J.Adamson  G.Arzamazov  T.Aubakirov  P.Baudry  C.Bolden  M.Coats  R.Covey  W.Fisher  F.Gaffney  R.Gibson  T.Hart  J.Lounge  
M.Lydon  F.Malerba  S.Nagel  B.O'Connor  W.Ockels  E.Onizuka  R.Richards  V.Romanov  P.Sefchek  A.Shchukin  V.Solovyov  V.Zabolotski  


1947


A.Andryushkov  A.Borodai  M.Carter  M.Cleave  Y.Dobrokvashina  J.Gurragcha  R.Hines  V.Khatulev  Pham.T  L.Pozharskaya  S.Protchenko  M.Seddon  
Y.Sheffer  V.Titov  A.Viktorenko  K.Wright  


1948


V.Afanasyev  V.Baberdin  R.Cenker  D.Gardner  G.Gardner  J.Haigneré  B.Lichtenberg  S.McAuliffe  M.Mohri  G.Payton  A.Puchkov  V.Remek  
J.Ross  S.Santonico  S.Savitskaya  C.Simonyi  A.Solovyov  V.Steklov  U.Sultanov  A.Volkov  C.Walker  


1949


J.Apt  O.Atkov  Y.Baturin  Bui.T  R.Cabana  K.Cameron  F.Culbertson  B.Dunbar  B.Farkas  J.Favier  A.Fisher  M.Ganzorig  
M.Garneau  T.Higbee  Y.Ivanova  D.Joseph  D.Leestma  B.Magyari  B.Melnick  N.Moskalenko  J.Resnik  A.Sacco  R.Sharma  W.Shepherd  
M.Tognini  J.Voss  J.Watterson  T.Wilcutt  


1950


J.Armor  B.Barrett  F.Chang-Diaz  K.Cockrell  L.DeLucas  N.Grekov  M.Hamel  D.Hilmers  L.Ivanov  J.Lopez-Falcon  V.Maksimenko  G.Manakov  
R.McNair  C.Meade  B.Morukov  G.Nelson  J.Rij  Y.Saley  W.Scott  J.Tanner  E.Trinh  F.Viehböck  


1951


T.Akers  A.Aleksandrov  C.Brady  M.Brown  E.Dyson  M.Faris  S.Gutierrez  S.Hawley  M.Ivins  L.Kadenyuk  A.Laveykin  F.Leslie  
M.Manarov  W.McArthur  B.Morgan  T.Musabayev  R.Odle  S.Omelchenko  S.Oswald  R.Parise  J.Phillips  M.Potapov  K.Reightler  S.Ride  
H.Schlegel  K.Sullivan  A.Thomas  M.Tolboyev  M.Viso  S.Yemelyanov  


1952


J.Bagian  B.Binnie  C.Camarda  M.Clifford  K.Flade  V.Gevorkyan  L.Godwin  L.Hammond  T.Hennen  T.Henricks  C.Jones  M.Lee  
D.McMonagle  L.Morin  C.Mukai  R.Neri Vela  W.Pailes  D.Prunariu  N.Pushenko  W.Readdy  M.Runco  R.Sega  K.Thornton  V.Tokarev  
V.Vasyutin  J.Wetherbee  T.Zakharova  


1953


E.Baker  M.Baker  A.Balandin  D.Barry  A.Borodin  N.Budarin  N.Davis  B.Duffy  M.Habib  O.Klyushnikova  V.Korzun  I.Latysheva  
M.Mantz  A.Poleshchuk  Y.Prikhodko  I.Pronina  V.Sharov  G.Thiele  R.Thirsk  S.Thorne  P.Vinogradov  


1954


G.Amelkina  J.Ashby  K.Chilton  R.Crombie  F.DeArmond  T.Doi  U.Guidoni  G.Johnson  S.MacLean  M.Masum  I.Mayo  S.Moshchenko  
C.Puz  I.Ramon  J.Reilly  K.Roberts  S.Tresvyatski  V.Tsibliyev  U.Walter  D.Williams  


1955


A.Allen  R.Bruemmer  F.Casserino  J.Detroye  M.Fulier  C.Gemar  R.Hieb  T.Jones  S.Krichevsky  J.Linenger  T.Mace  C.Precourt  
S.Robinson  P.Sellers  J.Sponable  D.Staib  R.Tacchino  D.Thomas  P.Thuot  C.Walz  A.Yablontsev  


1956


S.Al-Saud  A.Artsebarsky  S.Avdeyev  K.Bowersox  C.Brown  D.Brown  J.Buckey  E.Collins  R.Ewald  M.Fettman  M.Gernhardt  J.Halsell  
G.Harbaugh  B.Harris  L.Holder  L.James  M.Jemison  A.Kaleri  K.Kregel  N.Kuleshova  M.LaComb  P.Lockhart  G.Low  J.Newman  
D.Pettit  M.Polansky  A.Polonski  K.Rominger  R.Searfoss  V.Severin  W.Thompson  J.Voss  D.Wolf  G.Yeakel  S.Zhukov  


1957


M.Booen  D.Bursch  D.Carey  J.Carretto  L.Eyharts  C.Foale  M.Foreman  P.Forrester  M.Fossum  A.Fuglesang  D.Gorie  W.Gregory  
C.Haigneré  S.Horowitz  R.Husband  Y.Kondakova  A.Lazutkin  R.Linnehan  G.Linteris  P.Nespoli  Y.Usachyov  A.Zaitsev  


1958


F.Calderio  J.Clervoy  N.Currie  J.Edwards  J.Grunsfeld  S.Helms  J.Herrington  B.Jett  S.Krikalyov  A.Kuipers  M.Lopez-Alegria  V.Lukyanyuk  
E.Ochoa  F.Ongaro  G.Padalka  F.Patat  T.Reiter  B.Silve  S.Smith  S.Treschev  S.Vozovikov  J.Williams  P.Wisoff  


1959


S.Altman  C.Anderson  M.Anderson  M.Babiak  M.Barratt  M.Bloomfield  Y.Cagle  M.Cheli  T.Creamer  C.Hadfield  K.Hire  T.Jernigan  
J.Kavandi  G.Laliberté  W.Lawrence  A.Mohmand  C.Noriega  F.Yurchikhin  


1960


L.Archambault  S.Brightman  L.Chiao  C.Coleman  K.Ford  M.Korniyenko  S.Lindsey  C.Loria  T.Marshburn  R.Mastracchio  M.Merchez  J.Pawelczyk  
Y.Shargin  S.Swanson  T.Tittle  M.Tyurin  H.Walpot  D.Wheelock  P.Whitson  


1961


D.Burbank  K.Chawla  L.Clark  F.De Winne  C.Ferguson  R.Garan  R.Garriott  C.Hobaugh  Y.Malenchenko  W.McCool  P.Melroy  Y.Onufrienko  
S.Parazynski  A.Poindexter  S.Still-Kilrain  K.Stoyanov  F.Sturckow  D.Tani  


1962


G.Chamitoff  Chen.Q  R.Curbeam  V.Dezhurov  B.Drew  Y.Gidzenko  M.Good  J.Hernandez  G.Johnson  V.Karashtin  N.Kyzhelnaya  M.Massimino  
N.Stott  R.Walheim  M.Weber  B.Wilmore  N.Woodward  S.Zalyotin  G.Zamka  


1963


R.Arnold  P.Duque  J.Gasparini  T.Kopra  S.Kostenko  Y.Krikun  Li.Q  C.Lothaller  E.Lu  M.McKay  L.Nowak  J.Payette  
P.Perrin  M.Pontes  P.Robertson  H.Sharman  H.Stefanyshyn-Piper  S.Takamatsu  K.Wakata  Wu.J  


1964


I.Bella  E.Boe  A.Borisenko  S.Bowen  S.Frick  S.Furukawa  K.Ham  J.Higginbotham  J.Kelly  M.Kelly  S.Kelly  R.Kikuchi  
O.Kononenko  S.Magnus  L.Melvin  O.Moshkin  Nie.H  N.Patrick  P.Richards  S.Sharipov  R.Vittori  


1965


Fei.J  A.Feustel  O.Kotov  Liu.B  Y.Lonchakov  V.Meytarchan  S.Noguchi  W.Oefelein  R.Satcher  A.Skvortsov  S.Tingle  S.Walker  
S.Williams  Yang.L  


1966


A.Ansari  D.Hurley  Jing.H  S.Love  P.Mukhortov  J.Olivas  S.Revin  M.Vande Hei  S.Wilson  Zhai.Z  


1967


J.Acaba  D.Antonelli  M.Aymakhanov  R.Bresnik  E.Fincke  R.Kimbrough  K.Kozeyev  T.Virts  


1968


J.Dutton  M.Hopkins  A.Hoshide  G.Reisman  


1969


A.Babkin  T.Caldwell-Dyson  N.Halik  A.Ivanishin  D.Kondratiyev  Liu.W  K.Nyberg  O.Skripochka  K.Yui  


1970


N.Adamchuk  O.Artemyev  R.Behnken  C.Cassidy  J.Epps  M.Maurer  D.Saint-Jacques  A.Samokutyayev  N.Yamazaki  


1971


K.McArthur  O.Novitskiy  A.Ovchinin  R.Romanenko  S. Vanajah.S  K.Valkov  


1972


A.Aimbetov  T.Peake  Sheikh.M  A.Shkaplerov  M.Surayev  M.bin Kamaludin  


1973


J.Cassada  K.Lindgren  M.Shuttleworth  S.Volkov  


1974


J.Fischer  T.Onishi  S.Ryazansky  S.Ryzhikov  M.Serov  Y.Tarelkin  


1975


N.Gromushkina  T.Hague  A.Khomenchuk  D.Metcalf-Lindenburger  S.Prokopyev  F.Rubio  G.Wiseman  


1976


S.Auñón-Chancellor  A.Gerst  V.Glover  J.Hansen  N.Kanai  Ko.S  A.Mogensen  A.Morgan  L.Parmitano  E.Serova  


1977


R.Chari  S.Cristoforetti  N.Mann  J.Meir  A.Misurkin  


1978


O.Blinov  Chen.D  P.Dubrov  Liu.Y  T.Pesquet  K.Rubins  Yi.S  


1979


C.Koch  A.McClain  


1980


M.Dominick  M.Ponomarev  Wang.Y  F.bin Khaleed  


1981


A.Fedyaev  


1982


I.Ignatov  L.O'Hara  N.Tikhonov  


1983


J.Kim  S.Kud-Sverchkov  R.Kulin  D.Matveyev  J.Moghbeli  D.Petelin  


1984


N.Chub  A.Kikina  S.Korsakov  


1985


W.Hoburg  S.Morozov  I.Vagner  


1987


K.Barron  Z.Cardman  J.Watkins  

 


Page last modified: 13 August 2017 19:26:07.